VÝROBA NECHTÍKOVEJ MASTI

Ako vyrobiť nechtíkovú masť

Masť z nechtíka lekárskeho je skvelým a univerzálnym prostriedkom na kožu. Má ochranné, upokojujúce a regeneračné účinky, potláča zápalové procesy a podporuje prekrvovanie pokožky. Nechtíková masť je úspešne používaná takmer na akékoľvek kožné problémy, od rezných rán po popáleniny, trombózy, kŕčové žily, jazvy či preležaniny a je vhodná aj pre každodenné použitie ako vyživujúci krém na ruky.

Mastičku je možné vyrobiť si aj doma, stačí pár surovín a trocha trpezlivosti. Ako základ doporučujeme tradičnú masť, ktoré má podobné zloženie ako ľudský podkožný tuk. Sadlo z byliniek vyťahuje ich účinné látky a tieto látky v sebe uchováva a prenáša ich do kože. Bežne dostupná bravčová masť je tepelne upravené škvarením (Dr. Dudek používa sadlo šetrnejšie rozvarené v horúcej pare a odstredené), ale na výslednú kvalitu pripravenej masti to nebude mať veľký vplyv. Snáď len vôňa oškvarkov bude u tejto masti trošku výraznejšia. Ak netrváte na čisto prírodnom zložení, je možné ako masťový základ použiť tiež lekárenskú vazelínu.

Návod pre domácu výrobu

Pripravte si rovnaké diely masťového základu a sušeného kvetu nechtíka lekárskeho (použiť môžete napríklad hrnčeky). Prídavné zložky rozpustíme vo vodnom kúpeli a ako náhle je tekutý, vsypte doň nechtíkové kvety. Premiešajte, nechajte voľne vychladnúť pri izbovej teplote a uložte na pár dní (ideálne na týždeň) do tmavej miestnosti. V priebehu tejto doby môžete masť ešte niekoľkokrát rozohriať, premiešať a nechať stuhnúť, aby sa z nechtíka uvoľnilo naozaj maximum účinných látok.

Nakoniec hmotu opäť rozohrejte a tekutú preceďte cez sito(gáza, plienka). Takto prečistenú masť môžete ešte za tepla naliať do pripravených čistých sklenených alebo keramických (prípadne i plastových) téglikov, ktoré po dokonalom vychladnutí dobre uzavrite. Hotovú mastičku uchovávajte pri izbovej teplote v suchu a v tme. Vydrží tak bez problémov minimálne pol roka i dlhšie.

Tip: Ak chcete mastičku prírodne konzervovať a navyše dodať príjemnú vôňu, pridajte do tekutej precedenej masti niekoľko kvapiek levanduľovej silice a zamiešajte.

Tip k nákupu Tradičnej Nechtíkovej masti

V prípade, že na výrobu domácej mastičky nemáte čas alebo trpezlivosť, vyskúšajte Tradičnú Nechtíkovú masť od Dr. Dudka. Je 100% prírodná, vyrobená podľa tradičnej receptúry a okrem masti obsahuje nebielený včelí vosk, ktorý pleť zjemňuje, vitamín E s regeneračným účinkom a levanduľovú silicu, ktorá urýchľuje hojenie kožných buniek a pokožku dezinfikuje.

TRADIČNÁ NECHTÍKOVÁ MASŤ

Dr. Dudek Nechtíková masť

VIAC INFORMÁCIÍ   ON-LINE LEKÁREŇ

PRODUKTY DR. DUDEK

AKO VYROBIŤ NECHTÍKOVÚ MASŤ Dr. Dudek