VÝROBA KOSTIHOJOVEJ MASTI

Ako vyrobiť Kostihojovú masť

Kostihoj lekársky mali radi už naši predkovia a dnes je s obľubou využívaný kvôli svojej neuveriteľne hojivej sile. Je výborný na pomliaždeniny, vyvrtnutie, natiahnuté svaly, boľavé kĺby alebo zápaly šliach. Tradične sa na prípravu domácich mastí používala nesolená bravčová masť. Nielen že ide o veľmi lacný a dostupný masťový základ, ale výhodou je tiež jeho schopnosť vo vysokej miere vstrebávať účinné látky z bylín. Zároveň je vďaka svojej podobnosti s ľudským podkožným tukom dobrým transportérom účinných látok aj do hlbších vrstiev kože. Ak netrváte na tradičných prírodných receptoch, môžeme samozrejme použiť akýkoľvek iný tuk, z prírodných napr. kokosový tuk, bambucké maslo, alebo úplne obyčajnú vazelínu. Tieto látky však už nemajú tak vysokú schopnosť vyťahovať účinné látky z bylín ako práve sadlo.

Ako vyrobiť kostihojovú masť

Najviac účinných látok nájdeme v kostihojovom koreni. Ak sa nám podarí vyryť si koreň čerstvý (ideálne na jeseň, keď rastlina v príprave na zimné obdobie sťahuje všetku svoju silu práve do koreňov), bude naša masť naozaj extra silná. V tomto prípade koreň najprv prepláchneme v osolenej vode a nakrájame na tenké plátky. Môžeme samozrejme použiť aj sušený koreň, ktorý je dostupný v predajniach liečivých bylín.

Postup výroby Kostihojovej masti

Použijeme zhruba rovnaké objemové diely kostihoja a tukového základu, tuk rozpustíme v nekovovej nádobe vo vodnom kúpeli a pridáme kostihojový koreň. Niekoľko minút opatrne zahrievame (tak, aby sa tuk nezačal škvariť) a odstavíme. Zatuhnutú hmotu uložíme v tme a necháme aspoň cez noc, ideálne však niekoľko dní (napríklad týždeň) odležať. V priebehu tejto doby môžeme masť ešte niekoľkokrát znovu rozohriať a nechať stuhnúť - tým z koreňa vylúhujeme ešte viac účinných látok.

Nakoniec hmotu znovu ohrejeme, rozpustenú prefiltrujeme cez gázu alebo detskú bavlnenú plienku a plníme do pripravených čistých a suchých nádobiek (napr. Malých zaváracích pohárov), ktoré po úplnom vychladnutí dobre uzavrieme. Pre dlhšiu trvanlivosť a príjemnejšie vôňu môžeme pred naplnením ešte vmiešať pár kvapiek anízovej, feniklovej alebo eukalyptovej silice. Mastičku uchovávame v tme pri izbovej teplote, vydrží tak bez problémov až rok.

Tip ak si chcete zakúpiť Tradičnú Kostihojovú masť

V prípade, že na výrobu domácej mastičky nemáte čas alebo trpezlivosť, vyskúšajte Tradičnú Kostihojovú masť od Dr. Dudka. Je 100% prírodná a okrem masti obsahuje nebielený včelí vosk, ktorý pokožku zjemňuje, vitamín E s regeneračným účinkom a anízovú a fenyklovú silicu s dezinfekčným, prekrvujúcim a protizápalovým účinkom.

TRADIČNÁ KOSTIHOJOVÁ MASŤ A MAZANIE

Dr. Dudek Kostihojová masť a mazanie

VIAC INFORMÁCIÍ  ON-LINE LEKÁREŇ

PRODUKTY DR. DUDEK

Ako vyrobiť Kostihojovú masť Dr. Dudek